טיפול רגשי באוטיזם ובקושי בוויסות חושי

טיפול רגשי באוטיזם

ילדים המאובחנים על הרצף האוטיסטי מתמודדים עם קשיים תקשורתיים על קשת רחבה, כאשר רבים מהם סובלים גם מקשיי וויסות חושי, אשר גורמים לא פעם להתפרצויות זעם, להתנהגות אלימה ולא מותאמת לסביבה, למריבות, לתסכולים, לטיקים, ואף להפרעות אכילה. קשיי הוויסות החושי מקשים על ההסתגלות לסביבה ועל השליטה בתגובות ההתנהגותיות אך ניתנים לטיפול באמצעות טיפול קוגניטיבי משולב יחד עם טיפול בחדר סנוזלן – חדר רב-חושי ייחודי המספק עבורם סביבה מוגנת להתפתחות וללמידה. 

מהו הטיפול הקוגניטיבי לילדים ולנוער המתמודדים עם אוטיזם? 

הטיפול הקוגניטיבי המיושם במרכז "חיוך" מרכז חינוכי בפתח תקווה המציע טיפול רגשי לילדים ולנוער, טיפול בהפרעת קשב וריכוז וטיפול בוויסות חושי, עוזר לילדים והורים רבים בארץ. הטיפול הרגשי מיושם בעזרת כלים מעולמות האימון לרבות CBT וכלים מהפסיכולוגיה החיובית במטרה לצמצם דפוסי חשיבה שליליים ולפתח נתיבים חדשים במוח המקדמים את הילד לעשייה ולאמונה בכוחותיו וביכולותיו. בעזרת הכלים והתרגולים החוזרים במפגשים, שמתקיימים באופן פרטני עם מטפלת קבועה, הילד לומד להסתדר בסביבתו, להתרחק מצרות, לגלות עניין בלימודיו ולהתאמץ כדי להשתפר בעשייתו. 

אחריות אישית כדרך להתמודדות עם קשיי וויסות חושי. 

הטיפולים נועדו לסייע לילד ללמוד מהי אחריות אישית ולסגל אותה לחייו. נוסף לכך הילד לומד לתקשר בגישת התקשורת המקרבת, שתרחיב את רמת המובנות שלו הן כלפי עצמו והן כלפי הסביבה. כשהילד יחוש בביטחון עצמי, הוא ישתף פעולה בקלות רבה יותר והאווירה בבית תשתפר. חשוב להבין שזהו תהליך אימוני ומתמשך ולא תרופת קסם, הטיפול משולב בהדרכת הורים ובמשוב עקבי. 

טיפול רגשי לילדים הסובלים מקשיי ויסות חושי בחדר סנוזלן. 

חדר סנוזלן או בשמו האחר חדר רב-חושי, הוא מרחב טיפולי מרגיע שיכול לעורר או להפחית את הגרייה החושית ולעודד תקשורת ושיפור תפקודים בתחומים רבים – מוטוריים, רגשיים, התפתחותיים, לימודים וקוגניטיביים. בחדר הסנוזלן הילד או הילדה חשופים לצלילים נעימים המתחלפים בהתאם למיקום הילד ולחפצים עמם הוא בא במגע, לאורות, לסיבים אופטיים ולמסכים המציגים צורות מתחלפות וצבעים שונים, לעצמים שהמגע עמם מייצר חום או קור, רטט או מרקם שונה, לניחוחות ולחוויות המעודדות שיווי משקל כמו הליכה על מזרונים וכריות ומשחק מבוכים. השהייה בחדר הסנוזלן מדמה את המציאות אך ללא הסכנות, כשהילדים שולטים באביזרים, נרגעים ולומדים לשפר את תגובותיהם למצבים שונים. 

טיפול רגשי בחדר סנולזן – לא רק לבעיות בוויסות החושי. 

ההתנסות בחדר הסנוזלן המותאם לילדים על הספקטרום האוטיסטי מעודדת את הילד לחוות חוויות חדשות, שהוא טרם ניסה ולהתאים את תגובותיו לגירוי. השהייה בחדר מתאימה לכל ילד או ילדה, נער או נערה המתמודדים עם קשיי וויסות וכן לילדים ולנוער הסובלים מלקות מוטורית על רקע טונוס שרירי נמוך. נוסף על כך השהייה בחדר הסנוזלן תטיב גם אם ילדים ובני נוער הסובלים מחרדות, ילדים עם לקות בדיבור ועם קשיים התפתחותיים נוספים. ילדים שסירבו עד כה לשתף פעולה בטיפולים אחרים יפיקו תועלת רבה מחדר הסנוזלן, שכן המרחב הבטוח ומעודד הלמידה נוסך בהם אמון ולכן במהרה הם מתחילים לחקור ולהתנסות, ליצור קשר ואף להביע רצון להישאר בחדר יותר זמן.

קראת והתחברת? נראה לך שאנחנו יכולים לעזור לילד/ה שלך? לעזור לך? מרכז חיוך מעניק לכל אחד ואחת את הטיפול המתאים בכל הנוגע לטיפול רגשי באוטיזם או טיפול בוויסות חושי לילדים ונוער בפתח תקווה והסביבה. לחצו כאן להשארת פרטים ליצירת קשר כאן או התקשרו 050-9409888 🙂

השארת תגובה

נעים להכיר

שמי מיכל אמטנאני, נשואה לתומר ואמא לארבעה ילדים. עם בני הבכור זכיתי להכיר לראשונה את ההגדרה של “מופרע קשב וריכוז” ומיד אחריו כולם המשיכו ב”מסורת”.

אני באופן אישי, מעדיפה לקרא לזה “הפרעת קצב.

תוכן אחרון

עקבו אחרינו

הוידיאו השבועי

יצירת קשר

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן